Despre Sfânta Euharistie

Predici Martie 6, 2019

Sfânta Euharistie este Sfânta Taină prin care,sub forma pâinii și a vinului,credinciosul se împărtășește cu Însuși Trupul și Sângele Domnului,prezente în mod real prin prefacerea lor în timpul Sfintei Liturghii.Sfânta Euharistie este cea mai însemnată dintre toate Tainele Bisericii,căci prin intermediul ei omul ajunge la unirea cu Dumnezeu în chip tainic„Hristos rămâne întru noi și noi întru El”(Ioan 6,56). Sfânta Euharistie este nu numai o Taină,ci și o Jertfă,și anume,Jertfa de Sine pe care Hristos o oferă necontenit Tatălui pentru noi oamenii.Jertfa Euharistică este jertfa de pe Golgota,care se actualizează pe Masa Sfântului Altar:jertfa este Hristos,sub forma pâinii și a vinului,iar jertfitorul este tot Hristos,prin episcopul sau preotul slujitor,și Dumnezeu,Căruia se aduce Jertfa pentru păcatele oamenilor.                                        Dacă prin celelalte Taine se primește un har dumnezeiesc și se dă posibilitate credincioșilor să se apropie de Cel care i-a zidit,în Taina Euharistiei se primește însuși izvorul harului,Iisus Hristos.Trupul omenesc devine locaș al Trupului și Sângelui Domnului nostru Iisus Hristos și sufletul primește capacitatea de a se uni cu dumnezeirea spre iertarea păcatelor și spre viața de veci.Dorul inimii creștine este să-L cunoască pe Dumnezeu:„Aceasta este viața veșnică:Să te cunoască pe Tine,singurul Dumnezeu adevărat,și pe Iisus Hristos pe care L-ai trimis”(Ioan 17,3).Astfel din nemăsurata Sa iubire de oameni,Dumnezeu a dat omului posibilitatea de a se apropia de El și de a se uni cu El prin Împărtășanie.                                                                                                                                                                     Sfânta Euharistie este Taina iubirii lui Hristos față de oameni,dar și a unirii noastre cu Dumnezeu.Este culmea cea mai înaltă a comuniunii oamenilor cu Dumnezeu.Căci ,fiind uniți cu Hristos,și devenind mădulare ale Trupului Său Tainic,se naște o legătură strânsă,precum sunt mădularele într-un trup:„Că o pâine,un trup suntem cei mulți,căci toți ne împărtășim dintr-o păine”( 1 Cor. 10,17).În Didahia celor 12 Apostoli,scriere din primele veacuri ale creștinismului,gasim o frumoasă imagine a acestei unități Euharistice:„După cum această pâine frântă este împrăștiată pe munți și,adunându-se ,s-a făcut una,așa să se adune Biserica Ta de la marginile pământului în împărăția Ta”(cap. 9).Prin împărtășirea cu Trupul lui Hristos se naște în chip spiritual și fizic,o legătură între toți cei care se împărtășesc,datorită prezenței iubitoare a lui Hristos în Sfânta Împărtășanie.Dispar astfel deosebirile de vârstă,de stare socială,de cunoștințe sau de putere și se înfrățesc toți în comuniunea euharistică.În canonul 28 al Sinodului 5 ecumenic se spun următoarele:„Noi săvârșim în Biserici jertfa cea nesângeroasă,sfântă și de viață dătătoare,și credem că trupul și prețiosul sânge,sunt însuși Trupul și Sângele Cuvântului,care dă viață tuturor”.                                                                                                                                                                                                                                                                                                Prin Sfânta Împărtășanie,ajungem să ne unim cu Dumnezeu,care se unește cu noi în cea mai desăvârșită unire.Sfântul Nicolae Cabasila spune că:„Hristos este mai înrudit cu noi decât ne sunt părinții noștri,căci prin Sfânta Împărtășanie se face între noi și Mântuitorul o legătură mai strânsă decât cea de zămislire dintre noi și părinții noștri biologici.Hristos rămâne între noi,unit cu noi,și ne face tot mai vii și mai tari”.Sfânta Euharistie reprezintă încununarea urcușului nostru duhovnicesc,deoarece prin aceasta oamenii se unesc cu Hristos Însuși ,izvorul Vieții și al harului,noi devenind astfel una cu El.Astfel în timpul Sfintei Liturghii„toată suflarea” este chemată să laude pe Dumnezeu în stare de mulțumire și de recunoștință.

Citește alte articole despre: Folosul Sfintei Împărtășanii