Necesitatea Tainei Spovedaniei

Predici Februarie 25, 2019

Sfânta Spovedanie este una din cele șapte Sfinte Taine ale Bisericii Ortodoxe cu o importanță deosebit de mare pentru viața duhovnicească a creștinilor,datorită efectului pe care îl are asupra credinciosului,acela de a-i curăți păcatele prin harul Duhului Sfânt.Această Sfântă Taină a fost anunțată de Mântuitorul Iisus Hristos prin cuvintele:„Amin,grăiesc vouă:oricâte veți lega pe pământ,vor fi legate și în cer și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer”(Matei 18,18).Apoi a fost instituită după Învierea Domnului prin cuvintele:„Luați Duh Sfânt,cărora veți ierta păcatele,vor fi iertate și cărora le veți ține ,ținute vor fi”(Ioan 20,22).Săvârșitorii acestei Sfinte Taine,sunt episcopii sau preoții,așa cum scrie și Sfântul Ioan Gură de Aur în tratatul „Despre Preoție”:„Preoții locuiesc pe pământ ,dar dispun de cer,căci au primit o putere pe care Dumnezeu, nu a dat-o nici îngerilor...căci orice hotărăsc ei jos,confirmă Dumnezeu sus...”.Dumnezeu nu-l lasă singur pe creștinul căzut în păcate,ci îi trimite în ajutor pe slujitorul lui,care este preotul.Mărturisindu-se duhovnicului,credinciosul învață să descopere dialogul cu Dumnezeu și astfel să-și recăștige libertatea și celelalte puteri slăbite prin păcate. Părintele Teofil Părăian,spune:„că dacă tâlharul răstignit pe cruce,odată cu Mântuitorul,a primit iertarea păcatelor și intrarea în Împărăția lui Dumnezeu,cu atât mai mult,cel care nu este tâlhar și are câteva pete,prin pocăință sinceră,va intra în Împărăția lui Dumnezeu”.Cuviosul Isaia Pustnicul zice:„când va părăsi omul păcatele și se va întoarce la Dumnezeu,pocăința sa,îl va naște a doua oară și-l va face om nou”. Iar Sfântul Vasile cel Mare ne spune:„Așa cum,atunci când vrei să tai o plantă dar îi lași rădăcinile,ea va răsări din nou,tot așa și cel ce voiește a se curăța de păcate,trebuie mai întâi să lepede pricinile păcatului,aceasta fiindcă,păcatele se nasc unele din altele și nu sunt despărțite”.Mântuitorul Iisus Hristos,este Capul Sfintei Biserici,iar Sfânta Biserică este Trupul Lui,după cum ne spune Sfânta Scriptură:„Hristos este Capul Bisericii,Trupul Său,al cărui Mântuitor și este”(Efes.1,22-23).Este deci ușor de înțeles,că nimeni nu se poate mântui,dacă nu este mâdular al Trupului lui Hristos,adică al Bisericii.De aici înțelegem necesitatea spovedaniei pentru credincioși,care trebuie să-L cunoască pe Hristos și Hristos pe ei.Amin.

Citește alte articole despre: spovedanie, căință