Cateheză demonstrativă - Cine sunt enoriaşii ?

Viața parohiei Noiembrie 3, 2015

Astăzi în parohia noastră s-a susţinut o cateheză demonstrativă,având ca temă -Cine sunt enoriaşii?Prezentarea temei s-a făcut de către preotul paroh Scutaru Vasile prin metoda Power Point,arătându-se faptul că enoriaşii reprezinta masa tuturor credincioşilor ortodocşi dintr-o parohie,bărbaţi,femei dar şi copii.Ei sunt un element constitutiv esenţial al Bisericii,fără de care nu se poate concepe viaţa bisericească şi sunt împreună lucrători cu preotul în păstrarea,propovăduirea şi apărarea dreptei credinţe.Deasemenea ei au o datorie sacră de a instrui în credinţă propria familie,în special pe copii.Grupul de lucru a fost format din două clase de copii din ciclul primar,al Şcolii Generale din comuna Mărgineni,alături de părinţi şi bunici.La această cateheză au mai participat şi doamna director Surdu Dorina, domnul profesor de religie Onu Marius, părintele Ştefan Zaharia care este coordonatorul programului de cateheză din Protopopiatul Piatra Neamţ şi cinci preoţi din cercul pastoral Dochia-Mărgineni.